Tekrar Merhaba

Standard

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba…

Farkında olduğunuz üzere yaklaşık 7 aydır blogda herhangi bir güncelleme yapmadım. Bu benim için bilinçli bir tercihti. Bu tercihin en önemli sebebinin yeterli desteği görememem olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki maddi bir destekten söz etmiyorum. Zira bu site benim için zaman dışında herhangi bir maliyet yaratmıyor. Ancak sitenin içerik konusunda güdük kaldığını düşünüyorum. İçeriğin geliştirilmesi için desteğinizi almak amacıyla sizlere pek çok kez çağrıda bulundum. Ama bir kaç arkadaş dışında sizlerden geri dönüş alamadım. Takdir edersiniz ki böyle bir süreç insanda ciddi tükenmişlik yaratıyor. Araya kendi hayat koşuşturmacalarım da girince sonuç blogun uzun süre atıl kalması oldu.  “Peki, şimdi ne değişti?” diye düşünebilirsiniz. Hemen cevap vereyim, hiçbir şey. Bununla birlikte oldukça uzun zamandır güncellememe rağmen hala blogu ziyaret eden insanların oluşu, eski motivasyonumu tekrar kazanmama yardımcı oldu.

Blogu tekrar güncel tutma kararını alırken aynı zamanda blogun konseptine ilişkin belirli değişiklikler ya da geliştirmeler yapmanın da uygun olduğunu düşündüm. Bunları sizlerle tek tek paylaşmak isterim.

Yazıların İçeriği

Bildiğiniz üzere şimdiye kadar ağırlıklı olarak turnuvalarla ilgili haberleri, sonuçları, vs.yi sizlerle paylaşıyordum. Ancak bunun içeriğe ciddi katkı sağlamadığına karar verdim. Çünkü büyük çoğunluğunuz turnuvalar hakkındaki bilgiler zaten Türkiye Münazara mail grubundan alıyorsunuz. Kaldı ki buraya eklediğim bilgileri ben de ordan alıyorum. Hatta pek çoğunuz özellikle benim katılmadığım turnuvalar hakkında benden çok bilgiye sahip oluyorsunuz. Hal böyleyken blogun içeriğini Türkiye’deki turnuvalar üzerine kurgulamanın abes olduğunu düşündüm. Peki bundan sonra ne olacak?

Elbette yine turnuvalarla ilgili bilgilere yer vermeyi düşünüyorum. Ancak bundan sonra çoğunlukla benim münazaraya ilişkin yazılarımla karşılacaksınız. Bunlar bir eğitim materyali niteliğinde olabileceği gibi, sadece münazaradaki olgulara ilişkin yorum niteliğinde de olabilecek. Bu yazılar doğal olarak benim bakış açımı yansıtacağı için tabi ki daha “subjektif” bir içerikle karşılaşacaksınız.  Bu noktada eğer sizler de münazara hakkındaki yazılarınızı bana gönderirseniz blogun bu subjektiviteden bir nebze olsun sıyrılmasına yardımcı olmuş olursunuz. Göndereceğiniz yazılar için sadece iki kriter belirtme ihtiyacı duyuyorum. Birincisi, yazıların bir şekilde münazarayla alakalı olması. Ülke gündemine ilişkin bir şey de yollayabilirsiniz ama yazının bir şekilde münazarayla bağlantısını kurmanız ve odak noktasının münazara olması gerek. Salt ülke gündemiyle ilgili köşe yazısı niteliğinde bir yazı yollarsanız bunu üzülerek geri çevirmek zorunda kalırım. İkincisi, yazıların nitelikli olması. Nitelikten kastım, yazının iyi bir argümantasyona ve zengin bir içeriğe sahip olması. Bun nitelikleri karşıladıktan sonra göndereceğiniz her yazıyı yayınlamaktan mutluluk duyarım. Sırf benden farklı düşünüyorsunuz diye yazınızı yayınlamamazlık etmem. Olur da yayınlamazsam size ayrıntılı bir feedback gönderirim.

Son olarak dünyanın çeşitli yerlerindeki münazara turnuva ve etkinliklerine daha fazla yer vermeyi düşündüğümü de belirtmek isterim. Çoğumuz gidemiyoruz ama en azından haberimiz olsun.

İndeks

Bildiğiniz üzere geçen sene indeks hesaplaması yapmadım. Çünkü jürilik kriterlerinin aşırı keyfi bir hal aldığını ve bunun ortaya çıkacak sonucu negatif yönde etkileyeceğini düşündüm. Türkiye münazarada jürilik konusunda yaşadığım endişeler halen devam ediyor. (Belki bunları ayrıntılı bir yazıyla sizlerle paylaşırım.) Bu sebeple önümüzdeki sezon için indeks düzenleyip düzenlememe konusunda kararsızım. Ama düzenlememi istiyorsanız beni ikna etmek için girişimlerde bulunmanızı tavsiye ederim. Şunu da şimdiden belirteyim, eğer indeksi tekrar düzenlersem öncekilerden oldukça farklı olacak.

Lise Münazarası

Uzun zamandır lise münazarasına blogda daha fazla yer vermeyi planlıyordum ancak bunu bir türlü gerçekleştiremedim. Bundan sonra blogda lise münazaraya ilişkin daha çok şey bulmanızı umuyorum. Tabi bunun için öncelikle liseli arkadaşların desteğine ihtiyacım var.  Düzenlediğiniz herhangi bir etkinlik hakkında bana ayrıntılı bilgi yollarsanız blogda yayınlamaktan mutluluk duyarım. Bunun yanında liselere eğitim veren arkadaşlar da bu konuda bana daha fazla yardımcı olabilir.

Blog Tasarımı

Geçmiş yıllarda blogun tasarımını bir kaç defa değiştirdim. Ancak halen gördüğünüz 3 sütunlu tasarımın en kullanışlısı olduğuna karar verdim. Bununla birlikte bu tasarım netbook veya tablet gibi cihazlarda sorun yaratabiliyor. Eğer site içeriğini tam olarak görmekte sorun yaşıyorsanız hangi cihazla bu sorunu yaşadığınızı lütfen bana bildirin. Göremediğiniz içerikle ilgili geçici bir çözüm üretmekle birlikte eğer daha iyi bir tasarım bulabilirsem belki ileride blogun tasarımını da değiştirebilirim. Bununla birlikte şimdilik blog tasarımı şimdilik aynen kalacak.

Facebook Sayfası

Yine geçen sene blog için bir Facebook sayfası açmıştım. Bir süre oradan da paylaşımlarda bulundum ama blogla birlikte o sayfa da atıl kaldı. Sayfayı da blogla birlikte zamanım elverdiği ölçüde güncel tutmaya devam edeceğim. Belki bir de tweeter hesabı açarım.

 

Blogla ilgili bahsedeceklerim şimdilik bu kadar. Her ne kadar içeriği çoğunlukla kendim oluşturmaya karar versem de hala sizlerin katkısına ihtiyaç duyuyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Yukarıda bahsettiğim ya da bahsetmeyi unuttuğum her konuda görüş, öneri ve isteklerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Bunun için gkabacaoglu@gmail.com adresine mail atmanız ya da facebook.com/gkabacaoglu adresinden beni eklemeniz yeterli.

 

Gökhan Kabacaoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s