2014 Dünya Münazara Şampiyonası Ön Brifingi

Standard

2014 Dünya Şampiyonası 26 Aralık – 4 Ocak tarihleri arasında Hindistan’ın Chennai kentinde düzenlenecek. Bu yılki şampiyonanın jüri komitesi önemli olduğunu düşündükleri bazı konular hakkında kısa bir ön brifing metni hazırlamış bulunuyor. Ben de Türkiye münazarasında da var olan bazı kafa karışıklıklarını giderebileceğini düşündüğüm için bu metni Türkçeye çevirdim. Metnin orijinaline http://globaldebateblog.blogspot.com/2013/10/chennai-worlds-2014-preliminary-briefing.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Chennai Worlds 2014

Harish Natarajan harish.natarajan@chennaiworlds.com

Ön Brifing

Pek çok kişi ve kurum önümüzdeki aylarda düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na hazırlandığından, Chennai Worlds Jüri Komitesi olarak benimsediğimiz prensiplerle ilgili bir rehber sunmanın yararlı olduğunu düşündük. Bu yılki brifinglerin büyük çoğunluğu, geçen yıl Berlin’dekilerle uyumlu olacak.

Münazara camiasında tartışma konusu olan veya belirgin hale getirmenin yararlı olacağını düşündüğümüz birkaç meseleye vurgu yapmak istiyoruz. Eğer ön brifingde açık olmayan herhangi bir şey varsa, lütfen jüri komitesinin herhangi bir üyesiyle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Konular

 • Konular kapalı olacak, yani Hükümet Açılış takımının konudaki kelimelerle uyumlu bir şekilde münazarayı sınırlaması beklenecek.
 • Münazaraların hepsi liberal demokratik devletlerin bakış açısına göre yapılmayacak. Chennai Worlds, katılımcıları çeşitli aktörlerin ilgileri, değerleri ve bakış açıları üzerine düşünmeye teşvik edecek.
 • Söz konusu aktörler, liberal olmayan devletleri (örn. Çin, Körfez monarşileri), organizasyonları (örn. feminist hareketler, Katolik Kilisesi) ve bireyleri (örn. Ebeveynler, gazeteciler) içerebilir. Her münazarada hangi aktörlerin menfaatlerinin mevzubahis olduğu, konunun ifadesinden anlaşılır olmalıdır.

Hükümet Görevleri

 • Hükümet takımları yasa tasarısının geçeceğini varsayabilir. Parlamentonun yasa tasarısına onay vermeyeceği, muhalefet için geçerli bir tartışma şekli DEĞİLDİR.
 • Bununla birlikte hükümet takımları diğer aktörlerin belirli bir şekilde tepki vereceğini GARANTİ EDEMEZ.
 • Örneğin, “Hükümet inanır ki, Rusya ABD’ye iki tarafın sahip olduğu bütün nükleer silahların kullanımdan kaldırılması için güvenilir bir teklif sunmalıdır.” Konusunda hükümet Rusya’nın bu teklifi yapacağını varsayabilir. Ancak ABD’nin teklifi kabul edeceğini varsayamaz.

Bilgi Birikimi

 • Bütün konular bilinçli bir dünya vatandaşı için erişilebilir olmalıdır.
 • Bilinçli dünya vatandaşının, dünya tarihini (Güney Asya dahil) temel düzeyde kavramasını bekliyoruz.
 • Bilinçli dünya vatandaşının, Worlds ile sonuçlanacak yıl içerisindeki büyük uluslararası gazetelerin (the New York Times, Financial Times ve Der Spiegel gibi) ön sayfalarını ve dünya bölümlerini, ezberlemesini değil, düzenli olarak okumasını bekliyoruz.
 • Bundan hareketle münazaracılardan Suriye’de kimyasal silahların kullanımıyla ilgili üstün körü bir bilgiden fazlasını bekleyebiliriz. Ancak potaş kartelleri arasındaki anlaşmazlıklar hakkında bilgi sahibi olmasını bekleyemeyiz. (Potaş: Potasyum karbonat. Potasyum gübre sanayiinde çokça kullanılır. G.K.)

Bilgilendirme Slaytları

 • Tartışılmaya değer bulduğumuz bir konuda düzgün bir münazara yapılmasını sağlamak için bilgilendirme slaytları kullanabiliriz.
 • Bilgilendirme slaytlarının kullanılmasını gerektirecek tur sayısını minimumda tutma niyetindeyiz. Aynı zamanda bilgilendirme slaytlarının mümkün olduğunca kısa ve kolay anlaşılır olmasını amaçlıyoruz.

Söz Hakkı
Ne zaman söz hakkı alabilirim?

 • Söz hakkı konuşmanın ilk dakikasının sonundan (1.00) konuşmanın son dakikasının başlangıcına (6.00) kadar istenebilir veya verilebilir.
 • Konuşmacı en son altıncı dakika alkışı geldiği anda söz hakkı verebilir. Bu noktadan sonra söz hakkı verilemez.
 • Bununla birlikte jüriler konuşmacıya söz hakkı vermesi için müdahalede bulunamaz.

Söz hakkı süresi ne kadardır?

 • Söz hakkı 15 saniyeye kadar sürebilir.
 • Eğer söz hakkını kullanan konuşmacı 15 saniyeden önce anlatmak istediği şeyi açıkça ortaya koyarsa, söz hakkına cevap veren konuşmacı onu oturtabilir ve söz hakkına yanıt vermeye başlayabilir.
 • Bununla birlikte söz hakkı alan kişinin konuşması yeterince anlaşılmadan kesilirse, jüriler bunu hiç söz hakkı vermemeye eşit biçimde değerlendirmelidir.

Söz hakkı vermezsem ne olur?

 • Konuşması boyunca söz hakkı vermeyen konuşmacı, eğer korunmasız zamanın son dakikasında (5.00-6.00 dakikalar arası) kendisinden birkaç kez söz hakkı istendiyse jüriler tarafından cezalandırılmalıdır.
 • Söz hakkı vermemek genellikle konuşmacı görevini eksik yapmanın göstergesidir. Bu bir takımın söz hakkı vermediği için otomatik olarak dördüncü olacağı anlamına gelmemekle birlikte kıl payı durumlarda önemli bir faktör olabilir (ve olmalıdır).
 • Bundan hareketle takımların birbirine oldukça yakın olduğu bir münazarada eğer jüri birbirine benzer yarışan iki takım arasında karar verecekse, genellikle hiç söz hakkı vermeyen takımın, iki konuşmacısı da en az bir söz hakkı veren takımın arkasında yer almasını bekleriz.
 • Bununla birlikte eğer bir takım münazarayı açık bir biçimde kazanmışsa, söz hakkı vermemek sıralamayı değiştirmez.  Ancak galibiyetin farkını düşürebilir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s